٪۴۰ تخفیف تابستانه شروع شد! بزرگترین حراج سال ما

به ما بپیوندید

روش جدید آبدیت نوشته های قدیمی وردپرس به گوتنبرگ

یکی از خوبی های وردپرس این می باشد که در مدت های طولانی که بروزرسانی شده است ویرایشگر های متن متعددی را به خود دیده است مطالب قدیمی وردپرس در ویرایشگر گوتنبرگ همچنان در ساختار قدیمی خود نمایش داده می‌شوند.…

محمد یوسفی

2 آوریل 2020

یکی از خوبی های وردپرس این می باشد که در مدت های طولانی که بروزرسانی شده است ویرایشگر های متن متعددی را به خود دیده است

مطالب قدیمی وردپرس در ویرایشگر گوتنبرگ همچنان در ساختار قدیمی خود نمایش داده می‌شوند. اما به سادگی می‌توانید آن‌ها را به ساختار بلاک تبدیل کنید.

مطالب قدیمی وردپرس در ویرایشگر گوتنبرگ همچنان در ساختار قدیمی خود نمایش داده می‌شوند. اما به سادگی می‌توانید با آپدیت نوشته های قدیمی وردپرس آن‌ها را به بلاک تبدیل کنید.

ویرایشگر متن جدید وردپرس گوتنبرگ (Gutenberg) نام دارد. در ورژن های جدید وردپرس، این ویرایشگر دیگر تنها به عنوان یک افزونه پیشنهادی برای نصب نیست، و از وردپرس 5 به صورت پیشفرض، جای ویراشگر کلاسیک وردپرس را گرفته است.

گوتنبرگ ساختار قدیمی وردپرس را دچار تغییرات گسترده‌ای کرده است. در این ویرایشگر هر مطلب به صورت بلاک های مختلف از جمله بلاک پاراگراف، تصویر و… ساخته می شود و در واقع هر بخش از یک مطلب، به عنوان یک بلاک جداگانه شناخته می شود. اما پس از آپدیت وردپرس، بلاک‌ها تنها در مطالب جدید کار می کنند، و نوشته های قدیمی شما از همان ساختار قبلی (ویرایشگر کلاسیک) پیروی می کنند.

اما چگونه می‌توانید از امکانات گوتنبرگ در نوشته‌های قبلی استفاده کنید؟ ما در این مطلب شیوه آپدیت نوشته های قدیمی وردپرس به گوتنبرگ را بررسی می کنیم.

گوتنبرگ چیست و چه تفاوتی با TinyMCE (ویرایشگر کلاسیک) دارد؟

قبل از اینکه به سراغ گوتنبرگ و شناخت آن برویم بهتر است ساختار قبلی وردپرس را بهتر بشناسیم.وردپرس پیش از ارائه گوتنبرگ از نسخه‌ی ساده‌ی ویرایشگر TinyMCE به صورت Built-in استفاده مz کرد که با عنوان ویرایشگر کلاسیک شناخته می‌شد. البته یک نسخه جداگانه و حرفه‌ای‌تر از ویرایشگر خود را نیز به عنوان افزونه در اختیار کاربران قرار می‌داد که امکانات بیشتری را به ویرایشگر پیشفرض وردپرس اضافه می کرد. (این افزونه با نام TinyMCE Advanced همچنان در دسترس است.)

گوتنبرگ ویراشگر جدید وردپرس است و جایگزین ویرایشگر کلاسیک شده. این ویرایشگر از ساختار چینش بلاک به جای ساختار ساده و قدیمی TinyMCE در تولید محتوا استفاده می کند. استفاده از ساختار بلاک، امکانات بسیار بیشتری را در اختیار نویسنده مطلب قرار می‌دهد.‌ همچنین مطالب را به شکل جذاب‌تری به کاربران نشان خواهد داد.

در واقع یک نمای جدید و کاربر پسند برای نویسندگان مطالب و یک نمای متفاوت با ساختارهای ویژه و جذاب برای کاربران، گوتنبرگ را از ادیتورهای کلاسیک جدا می‌کند. سادگی کار با گوتنبرگ می تواند در امر سئو نیز به وب سایت کمک کند و البته با استفاده از سیستم بلاک، ساختارهای منسجم‌تری در سایت به وجود می‌آیند.

گوتنبرگ امکانات جدید و جذابی را نیز به وردپرس اضافه می‌کند. با وجود سادگی کار با TinyMCE، این ادیتور برای اضافه کردن برخی ساختارهای ویژه نیازمند نصب افزونه‌های بیشتر است. گوتنبرگ به شما اجازه می‌دهد که ساختارهای حرفه‌ای (از جمله جدول و ویدیوهای جایگذاری‌شده) را بدون نیاز به افزونه‌های بیشتر در برگه ها و نوشته‌های خود ایجاد کنید.

TinyMCE ساختاری شبیه به نرم افزار مایکروسافت ورد برای کاربر ایجاد می کرد. اما گوتنبرگ ساختاری مشابه افزونه‌های صفحه ساز (Page Builder) از جمله ویژوال کامپوزر (Visual Composer) برای کاربر ایجاد می کند. به همین دلیل، کاربر دیگر نیازی به نصب افزونه‌های متعدد و افزایش درخواست‌های سرور نخواهد داشت.

ویرایش نوشته های قدیمی در گوتنبرگ

پس از آپدیت وردپرس به نسخه‌ی ۵ یا نصب گوتنبرگ در نسخه‌های پایین‌تر، این ویراشگر تنها در نوشته‌های جدید شما از ساختار بلاک استفاده می‌کند. هرچند جای نگرانی نیست. نوشته‌های جدید شما همچنان نظم و ساختار پیشین خود را حفظ خواهند کرد.

وقتی نوشته های قدیمی خود را که با ویرایشگر کلاسیک ایجاد شده‌اند، برای ویرایش باز می‌کنید، گوتنبرگ ساختاری همانند ویرایشگر کلاسیک را در اختیار شما می‌گذارد. به این ترتیب می‌توانید نوشته‌های قدیمی وب سایت را با ویرایشگر کلاسیک ویرایش کنید و نگران بهم ‌ریختن ساختار قبلی نوشته‌ها نباشید.

هدف ما در ادامه این است که نوشته‌های قدیمی را به ساختارهای جدید تبدیل کنیم. چگونه؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

تبدیل نوشته‌های قدیمی به ساختار بلاک گوتنبرگ

اکنون که ساختار قدیمی وردپرس و گوتنبرگ را شناختیم و می‌دانیم نوشته‌های قبلی با فعال شدن گوتنبرگ، بدون ایراد نمایش داده می‌شوند، می خواهیم بدانیم که چگونه نوشته های قدیمی را به گوتنبرگ تبدیل کنیم. با تبدیل این نوشته‌ها به ساختار گوتنبرگ، می‌توانیم از امکانات بیشتری در ساخت آن‌ها بهره بگیریم. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

  • یکی از نوشته‌های قدیمی خود را باز کنید. (در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که نوشته‌های قدیمی با ویرایشگر کلاسیک، به عنوان یک بلاک ارائه می‌شوند.)
  • با کلیک روی نوار بالایی نوشته، گزینه‌های مختلف ظاهر می شوند. بعد از اینکه گزینه‌ها ظاهر شدند، روی سه نقطه‌ی زیر هم در کنار مطلب کلیک کنید و گزینه تبدیل به بلاک (Convert to Blocks) را انتخاب کنید.
  • از گوتنبرگ لذت ببرید!

با وارد شدن به هر برگه یا نوشته و انجام این تغییرات، ساختار آن ها به بلاک‌های گوتنبرگ تغییر پیدا می کند و می‌توانید از امکانات مختلف گوتنبرگ در این نوشته‌ها استفاده کنید.

این تغییر را خیلی ها نمی پسندند البته به شده قدرتمند می باشد

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها