٪۴۰ تخفیف تابستانه شروع شد! بزرگترین حراج سال ما

به ما بپیوندید

آموزش آزمایش و تست وردپرس

 برای آنالیز کردن یک وبسایت وردپرسی راه‌های زیادی وجود دارد. ابزارهای متنوعی هم برای این کار در دسترس است. برای استفاده از این ابزارهای آنلاین فقط کافی است لینک وبسایت خود را در آن‌ها وارد کنید تا نتیجه در اختیارتان…

محمد یوسفی

29 مارس 2020

 برای آنالیز کردن یک وبسایت وردپرسی راه‌های زیادی وجود دارد. ابزارهای متنوعی هم برای این کار در دسترس است. برای استفاده از این ابزارهای آنلاین فقط کافی است لینک وبسایت خود را در آن‌ها وارد کنید تا نتیجه در اختیارتان قرار بگیرد.

آنالیز کردن به این معنی است که شما عملکرد وبسایت خود را مورد بررسی قرار دهید. در نتیجه‌ی این کار می‌فهمید که همه چیز به خوبی کار می‌کند یا خیر. یکی از روش‌ها استرس تست وردپرس است.

در این مطلب از استودیو بهتر قصد داریم بیشتر درباره استرس تست وردپرس صحبت کنیم. در ادامه راهکارهایی برای افزایش سرعت سایت  را هم بررسی می‌کنیم.

سرعت لود یک وب‌سایت یکی از فاکتورهای مهم در جلب رضایت کاربران است. همان طور که بارها به این موضوع اشاره کردیم کاربران انتظار دارند یک وبسایت در کمتر از 2 ثانیه بارگذاری شود.

اینطور که معلوم است کار سختی در پیش دارید. البته متدهای بسیاری برای افزایش سرعت یک وبسایت وجود دارد. روش‌های متعددی برای آنالیز عملکرد وبسایت‌های وردپرسی هم موجود است. پس می‌توانید به سراغ این روش‌ها بروید. در ادامه همراه ما باشید.

استرس تست وردپرس چیست؟

قبل از هرچیز ابتدا باید بدانید که استرس تست وردپرس چیست؟ استرس تست وردپرس یا تست بارگذاری زمانی اتفاق می‌افتد که شما یک مقدار مشخص از استرس یا توجه را بر روی یک سیستم خاص معطوف می‌کنید. در نتیجه قصد دارید ببینید این سیستم چقدر خوب عمل می‌کند.

استرس تست در محیط‌های متعددی انجام می‌شود. برای مثال شما قصد دارید ببینید که یک وب‌سایت چطور در ساعات ترافیک معمول بارگذاری می‌شود و پاسخ کاربران را می‌دهد. در همین بین می‌توانید این اعداد و ارقام را با عملکرد وبسایت در ساعات کم‌ترافیک آن مقایسه کنید.

با این کار، شما یک استرس تست وردپرس انجام داده‌اید. در مجموع استرس تست وردپرس به این معنی است که شما سرازیر شدن ترافیک – کاربران زیادی را به وبسایت خود شبیه‌سازی کنید.

در نتیجه برای پاسخگویی به این حجم زیاد ترافیک خودتان را آماده می‌کنید. فراموش نکنید که وبسایت شما به یک باره با چنین ترافیک‌هایی مواجه نمی‌شود. وبسایت شما ممکن است مانند فیسبوک حجم بالایی از بازدیدکننده را نداشته باشد. پس باید با توجه به ابعاد کسب و کار خود این آزمایش را انجام دهید.

هدف از انجام استرس تست این است که خودتان را در مقابل یک ترافیک بی سابقه آماده کنید. به همین دلیل در این شبیه سازی دست و دل باز باشید و بالاترین مقدار بازدید را در نظر بگیرید.

پیش از اینکه استرس تست را شروع کنید

همان طور که اشاره شد، استرس تست وردپرس با ارسال کاربران جعلی(ترافیک جعلی) به وبسایت انجام می‌شود. قبل از انجام استرس تست این موارد را در نظر بگیرید که:

 • برخی از سرویس دهندگان هاست در قبال ترافیک بالایی که به وبسایت هدایت می‌شود هزینه‌ای اضافی دریافت می‌کنند. پس برای مدیریت هزینه‌ها باید با فکر پیش بروید.
 • زمانی که استرس تست وردپرس را در وبسایت خود انجام می‌دهید وبسایت شما برای از دسترس برخی از کاربران خارج می‌شود. علت این موضوع این است که به دلیل حجم بالای درخواست‌ها وبسایت قادر به پاسخگویی نیست.

آموزش استرس تست وردپرس

حال که با مفهوم استرس تست وردپرس آشنا شده‌اید وقت آن است که به سراغ آموزش استرس تست برویم.

۱. آزمایش زمان لود وردپرس

خب، اولین و تاثیرگذارترین روش برای تست عملکرد وبسایتتان بررسی سرعت و زمان لود وبسایت است. ابتدایی‌ترین روش برای بررسی سرعت سایت این است که خودتان لینک سایت را در مرورگر وارد کنید.

با این کار می‌بینید چقدر زمان برای بارگذاری صرف می‌شود. البته که این روش فقط یک نگاه اولیه به سرعت سایت است و جزئیات دقیقی در اختیارتان قرار نمی‌گیرد. اما اگر به دنبال جزئیات بیشتری هستید پیشنهاد ما ابزار pingdom است.

در pingdom لینک سایت خود را در بخش Url وارد کنید. سپس در بخش موقعیت مکانی نزدیک‌ترین مکان به مخاطبین هدف خود را انتخاب کنید.

در نهایت بر روی Start Test کلیک کنید تا در عرض چند ثانیه این ابزار، اطلاعات دقیقی از سرعت وبسایت شما در اختیارتان می‌گذارد.

۲. لود تست وردپرس (بررسی ترافیک قابل پذیرش)

تست بعدی که می‌توانید به سراغ آن بروید، بررسی ترافیک قابل پذیرش در سایت است. برای انجام این تست پیشنهاد ما استفاده از ابزار Load Impact است.

تنها کافی است لینک وبسایت خود را وارد کنید و Runt Free Test را انتخاب کنید. کاری که این ابزار انجام می‌دهد این است که ترافیک 25 کاربر همزمان را به سایت ارسال می‌کند.

در واقع هدف این است که مشخص شود وب‌سایت شما در ترافیک بالا چه عملکردی دارد. این تست حدود 5 دقیقه زمان می‌برد.

بعد از انجام این تست یک چارت دقیق برایتان نمایش داده می‌شود. در نگاه اول درک این چارت کمی سخت به نظر می‌‌رسد، اما این طور نیست.

تنها چیزی که باید در این چارت به آن توجه کنید خط سبز رنگ است. این خط معرف زمان بارگذاری سایت است. اگر این خط هموار باشد نتیجه مساعد است. اما اگر دارای ناهمواری باشد به این معنی است که عملکرد وبسایتتان جای بهبود دارد.

۳. آزمایش کیفیت نصب وردپرس

قدم بعدی در انجام آزمایش استرس تست وردپرس بررسی کیفیت نصب وردپرس است. شبیه تمام برنامه‌ها و نرم‌افزارهای  دیگر، وردپرس هم از چندین و چند جزء کوچک، اسکریپت و مکانیزم مجزا ساخته شده است.

ترکیب و یکپارچگی این موارد است که وردپرس را به محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا تبدیل کرده است. Gtmetrix برای بررسی بهینه بودن این آلمان‌ها استفاده می‌شود. این ابزار راه‌های متعددی برای تست وبسایت وردپرسی شما فراهم می‌کند.

مشابه به pingdom و Load Impact در اینجا هم کافی است لینک وبسایت خود را وارد کنید. بعد از مدتی شما یک خلاصه از عملکرد کلی وبسایتتان دریافت می‌کنید. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • بهینه‌سازی تصویر
 • بهینه‌سازی جاوا اسکرپیت
 • کش مرورگر
 • بهینه‌سازی CSS
 • بهینه‌سازی درخواست‌های HTTP
 • ریدایرکت‌ها
 • و …

همچنین Gtmetrix یک امتیاز کلی به وبسایت شما می‌دهد. برای مثال اگر که عملکرد خوبی نداشته باشید و تمامی مواردی که در بالا ذکر شد عملی نشده باشند، حرف پایین‌تری دریافت می‌کنید:

۴. بهینه سازی پلاگین های وردپرس

آخرین تکه‌ای که این پازل را تکمیل می‌کند بررسی عملکرد پلاگین‌هاست. برای بررسی عملکرد پلاگین‌ها به سراغ افزونه Plugin Performance Profiler بروید.

ابتدا این افزونه را دانلود، نصب و فعال کنید. سپس به مسیر ابزارها > P3 Plugin Profiler بروید. در اینجا بر روی Start Scan کلیک کنید تا این ابزار شروع به کار کند. بعد از کلیک بر روی این گزینه باید Auto Scan را انتخاب کنید.

بعد از مدتی یک چارت برایتان نمایش داده می‌شود. در این چارت می‌توانید ببینید که هر پلاگین به صورت مجزا چه تاثیری بر سرعت بارگذاری کل وبسایت دارد.

در اینجا می‌توانید به دنبال پلاگین‌هایی که سرعت را کاهش می‌دهند بگردید. در نتیجه این موارد را با افزونه‌های مشابه و بهینه‌تر جایگزین کنید.

چگونه مشکلات را برطرف کنیم؟

بعد از انجام این تست‌ها باید بررسی کنید که آیا وبسایت شما جای بهتر شدن دارد؟ چطور می‌توانید سرعت بارگذاری و پاسخگویی وبسایت خود را افزایش دهید؟ در ادامه به این موضوع بیشتر می‌پردازیم. اینکه چطور مشکل را حل کنید. همراه ما باشید.

راهکار برای افزایش سرعت وردپرس

بهینه‌سازی سرعت وردپرس مبحث نسبتا گسترده‌ای است. در ادامه به برخی از بهترین راهکارها برای افزایش سرعت وردپرس اشاره می‌کنیم.

۱. استفاده از CDN

یکی از راهکارها برای افزایش سرعت وردپرس، استفاده از CDN است. CDN مخفف عبارت Content Delivery Network است. این سیستم موظف است تا محتوا و اطلاعات وبسایت شما را به سمت کاربر ارسال کند.

در عمل وظیفه این شبکه این است تا سرعت ارسال را افزایش دهد. در نتیجه زمان بارگذاری وبسایت به اندازه چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. این سیستم درخواست‌های متعدد را تقسیم می‌کند و برای سرورهای پخش شده در شبکه ارسال می‌کند. در نتیجه نزدیک‌ترین سرور پاسخ کاربر را ارسال می‌کند. پس زمان کمتری برای پاسخگویی صرف می‌شود.

۲. بهینه سازی تصاویر وردپرس

راهکار دیگر برای افزایش سرعت وردپرس بهینه سازی تصاویر سایت است. همه تصاویر با کیفیت را دوست داریم. موفقیت یک وبسایت جدای از محتوای متنی به محتوای بصری با کیفیت هم وابسته است.

درست است که استفاده از تصاویر با کیفیت نظر کاربران را جلب می‌کند. اما از طرفی تاثیر مخربی بر روی سرعت وبسایت دارد. بهترین روش برای بهینه سازی تصاویر این است که به سراغ ابزارهایی مانند ImageOptim و  JPEGmini بروید.

این ابزارها بدون آسیب رساندن به کیفیت، تصاویر را بهینه می‌کنند. البته افزونه‌های بسیاری برای کاهش سایز تصاویر وجود دارد. به عنوان مثال افزونه Imagify یکی از این پلاگین‌هاست.

۳. نصب پلاگین کش

روش دیگر استفاده از افزونه‌های کش وردپرس است. کش اطلاعاتی است که به طور موقت در حافظه ذخیره می‌شوند. برای مثال تصور کنید یکباره ترافیک بالایی به وبسایت شما سرازیر شده است. در این صورت امکان پاسخگویی سریع به هر کاربر وجود ندارد.

در واقع برای اینکه به تک تک درخواست‌ها رسیدگی شود کمی زمان نیاز است. در این حالت تصور کنید که با استفاده از اطلاعات کش یک نسخه از وبسایت به کاربر نمایش داده می‌شود. با استفاده از ذخیره سازی کش نیاز نیست سرور هربار اطلاعات و محتوای تکراری را دانلود کند.

همین امر باعث می‌شود سرعت وبسایت افزایش پیدا کند. افزونه‌های بسیار کاربردی برای کش وبسات وجود دارند. افزونه‌های W3 Total Cache و WP Super Cache از بهترینِ این دسته از پلاگین‌ها هستند.

۴. استفاده از فرمت GZIP

یکی دیگر از اقداماتی که برای افزایش سرعت سایت می‌توانید انجام دهید استفاده از قابلیت Gzip است. قابلیت Gzip به طور چشمگیری فایل‌ها را فشرده می‌کند. در نتیجه زمان کمتری برای لود شدن فایل‌ها نیاز است. این قابلیت قبل از ارسال فایل‌ها به سرور آن‌ها را فشرده می‌کند. سپس مرورگر این فایل‌ها را از حالت فشرده خارج می‌کند و نمایش می‌دهد

برای اضافه کردن Gzip به وبسایتتان کافی است چند خط کد را به فایل‌های وردپرس اضافه کنید. در این مطلب از استودیو بهتر بیشتر درباره Gzip و روش فعال سازی آن صحبت کرده‌ایم.

روش‌های بسیار دیگری برای افزایش سرعت سایت وجود دارد. به عنوان مثال:

 • بهینه سازی دیتابیس
 • استفاده از فونت‌های بهینه
 • بهینه سازی فایل‌های جاوا اسکریپت و CSS
 • استفاده از سرویس هاست با کیفیت
 • نصب پلاگین‌های بهینه – نصب پلاگین‌های کمتر
 • و …

اگر سایت نمی‌تواند ترافیک بالا را تحمل کند

همان طور که متوجه شده‌اید برای انجام استرس تست وردپرس ترافیک بالایی به وبسایت هدایت می‌شود. برخی از سرورها توانایی مدیریت این ترافیک بالا را ندارند. به همین خاطر این فرایند ناقص می‌ماند. این نکات را در حین انجام استرس تست در نظر بگیرید:

 • از سرورهای توزیع شده مانند CDN استفاده کنید.
 • سایز عکس‌ها را کاهش دهید.
 • درخواست‌های HTTP را به حداقل برسانید.
 • یک نسخه استاتیک از صفحه بسازید.  با استفاده از افزونه‌های کش سرعت پاسخگویی را افزایش دهید.
 • و …

پیدا کردن پلاگین‌های مشکل ساز

پلاگین‌ها جز جدا نشدنی هر وبسایت وردپرسی هستند. با استفاده از پلاگین‌های وردپرس می‌توانید قابلیت‌های بسیاری را به وبسایت خود اضافه کنید. بدون اینکه نیاز باشد تمام کارها را دستی انجام دهید. حتی نیاز به یک خط کدنویسی هم نیست.

درست است که نصب افزونه‌های زیاد، ممکن است، مزیت‌هایی برای شما داشته باشد، اما معایب زیادی هم به همراه دارد. برای مثال: افزایش زمان مورد نیاز برای بارگذاری سایت است.

یکی از کارهایی که برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید بکنید، غیرفعال کردن افزونه‌های مشکل‌ساز و نصب نمونه‌های بهینه است. برای این کار از افزونه Plugin Performance Profiler استفاده کنید. کمی پیش‌تر از این افزونه صحبت کرده‌ایم.

با نصب Plugin Performance Profiler و اسکن پلاگین‌های نصب شده، می‌توانید موارد مشکل ساز را شناسایی کنید. با این پلاگین، دقیقا می‌توانید ببینید هر افزونه چه تاثیری بر سرعت وبسایت می‌گذارد.

همان‌طور که دیدید با استفاده از استرس تست وردپرس می‌توان عملکرد کلی وبسایت را مورد بررسی قرار داد. از آنجایی که سرعت سایت تاثیر زیادی بر جلب نظر کاربران دارد، باید به راهکارهای افزایش سرعت بارگذاری وبسایت توجه ویژه‌ای داشته باشید.

ابزارهای مشابه بسیاری برای انجام این تست‌ها وجود دارند. ما در اینجا به بهترین موارد اشاره کردیم. اگر شما تجربه استفاده از ابزارهای دیگر را دارید تجربیات خود را در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها