٪۴۰ تخفیف تابستانه شروع شد! بزرگترین حراج سال ما

به ما بپیوندید

آموزش حذف صفحه از نقشه سایت یواست سئو وردپرس

ممکن است بخواهید که یک صفحه یا دسته را به شکل کامل از دید گوگل مخفی کنید. در این مقاله با آموزش حذف صفحه از نقشه سایت یواست می‌پردازیم. یواست سئو یکی از محبوب‌ترین پلاگین‌های وردپرس است. یواست یک پلاگین تمام…

محمد یوسفی

29 مارس 2020

ممکن است بخواهید که یک صفحه یا دسته را به شکل کامل از دید گوگل مخفی کنید. در این مقاله با آموزش حذف صفحه از نقشه سایت یواست می‌پردازیم.

یواست سئو یکی از محبوب‌ترین پلاگین‌های وردپرس است. یواست یک پلاگین تمام عیار و کاربردی برای سئوی سایت وردپرسی به شمار می‌آید. یکی از امکانات این پلاگین ارائه نقشه‌ سایت است. این احتمال وجود دارد که تنظیمات نقشه‌ی یواست در ابتدا کمی گیج‌کننده به نظر برسد. به خصوص کسانی که با تنظیمات سایت مپ گوگل آشنا هستند، ممکن است تنظیمات حذف یک مطلب خاص از نقشه سایت را به درستی پیدا نکنند.

پیش از این در مقاله‌ای نحوه ایجاد سایت مپ وردپرس با استفاده از یواست را به شما توضیح دادیم. در این مطلب  به بررسی کامل مطالب پیرامون نقشه سایت یواست سئو می‌پردازیم و مراحل حذف یک یا چند مورد از نقشه سایت آن را به تفصیل توضیح دهیم. در ادامه با استودیو بهتر همراه باشید.

چرا صفحه را از نقشه سایت حذف کنیم؟

حذف یک صفحه از نقشه سایت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی ممکن است ما مجبور شویم یک صفحه را از نقشه سایت خود حذف کنیم تا به سئو آسیبی وارد نشود. URLهای تکراری، Robot.txt، صفحات خطا، تصاویر و لینک‌های نامعتبر از مهم‌ترین مواردی هستند که باید از نقشه سایت حذف شوند.

بنابراین اگر صفحه‌ای در یکی از دسته‌بندی‌های ذکر شده در بالا باشد لازم است آن را از نقشه سایت حذف کنیم تا از آسیب به سئوی سایت جلوگیری کنیم.

آموزش حذف صفحه از نقشه سایت یواست سئو

حال که دلایل را شناختیم، به این بپردازیم که چگونه باید یک صفحه را از نقشه سایت یواست سئو حذف کنیم.

برای حذف یک صفحه از نقشه سایت یواست سئو باید به داشبورد وردپرس سایت خود بروید.

از طریق بخش همه‌ نوشته‌ها یا همه برگه‌ها به صفحه نوشته با برگه مورد نظر خود بروید. حال در باکس مربوط به یواست سئو به تب Advanced بروید و گزینه اول یعنی “Allow search engines to show this Post in search results” را که اکنون به صورت پیشفرض روی Yes تنظیم شده، برابر No قرار دهید و صفحه را به روزرسانی کنید.

بدین ترتیب دیگر این صفحه یا نوشته در نتایج جست و جوی گوگل نمایش داده نخواهد شد.

حذف گروهی صفحه از نقشه سایت با استفاده از کد

در بعضی از موارد پروسه حذف تکی صفحه یا سایت با شیوه‌ی بالا کمی زمان‌بر یا خسته کننده خواهد بود. راهی دیگر برای اینکه همان کار را به صورت گروهی برای صفحات و مطالب سایت انجام دهیم این است که کد زیر را به فایل function.php در پوسته قالب اضافه کنیم.

add_filter( 'wpseo_exclude_from_sitemap_by_post_ids', function () {
return array( 311, 322 );
} );

در داخل پرانتز رو به روی array می‌توانید ID صفحات و مطالب مورد نظرتان را وارد کنید تا آن‌ها از نقشه سایت حذف شوند. دقت کنید که در قطعه کد بالا باید IDها را با یک , جدا کنید.

افزایش محدودیت تعداد لینک‌های نقشه سایت

یک سایت مپ در اصل شامل تعدادی لینک به سایت ماست. هرچه این لینک‌ها آشفتگی کمتری داشته باشند، برای سئوی سایت ما مفیدتر است. بنابراین بهتر است در اینگونه موارد با اعمال برخی تنظیمات روی سایت مپ محدودیت بیشتری برای این لینک‌ها قائل شویم.

برای اعمال این محدودیت‌ها از طریق تنظیمات یواست سئو می‌توانید به قسمت Search Appearance رفته و سپس در بخش‌های مختلف تنظیمات خود را اعمال کنید.

همان‌طور که می‌دانید برخی پست تایپ‌ها اهمیت بالاتری برای ایندکس شدن دارند و برخی می‌توانند به صورت داخلی مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین اگر قالب شما دارای پست تایپ‌های مختلفی است، می‌توانید در بخش Content Type آن‌ها را خاموش کنید تا در سایت مپ ایندکس نشوند.

تنظیمات دیگری نیز می‌توانید در بخش‌های دیگر مثل رسانه‌ها انجام دهید تا سایت مپ شما آشفتگی نداشته باشد و به یک سایت مپ مناسب برای گوگل بدل شود.

حذف دسته‌ها از نقشه سایت

برای حذف دسته‌ها از نقشه سایت باید از طریق بخش Taxonomies اقدام کنید. وقتی وارد این تب شوید می‌توانید تنظیمات مربوط به حذف دسته‌ها از نقشه سایت یواست سئو را انجام دهید. البته غیر از دسته‌ها موارد دیگری مثل برچسب‌ها نیز در این بخش قابل مدیریت هستند.

از آنجایی که ممکن است برخی از Taxonomyها در این بخش قابل مشاهده نباشند نیز می‌توان به وسیله کدهای فیلتر آنها را از نقشه سایت حذف کرد.

نمونه کد برای حذف تکی یک Taxonomy:

/* Exclude One Taxonomy From Yoast SEO Sitemap */
function sitemap_exclude_taxonomy( $value, $taxonomy ) {
if ( $taxonomy == 'taxonomy_slug' ) return true;
}
add_filter( 'wpseo_sitemap_exclude_taxonomy', 'sitemap_exclude_taxonomy', 10, 2 );

نمونه کد برای حذف چند Taxonomy:

/* Exclude Multiple Taxonomies From Yoast SEO Sitemap */
add_filter( 'wpseo_sitemap_exclude_taxonomy', 'sitemap_exclude_taxonomy', 10, 2 );
function sitemap_exclude_taxonomy( $value, $taxonomy ) {
$taxonomy_to_exclude = array('taxonomy_slug1','taxonomy_slug2', 'taxonomy_slug3');
if( in_array( $taxonomy, $taxonomy_to_exclude ) ) return true;
}

جمع بندی

سایت مپ یکی از مهم ترین عوامل در سئوی هر سایت به شمار می‌رود. سایت مپ کمک شایانی به گوگل برای خزش صفحات سایت و ایندکس کردن آنها می‌کند. بنابراین بسیار مهم است که سایت مپ یک ساختار بسیار منظم بدون آشفتگی لینک‌ها داشته باشد.

در این مطلب، راه‌های مختلفی را بیان کردیم تا پاکسازی سایت مپ برای شما آسان تر شود. اما نکته‌ای که حتما باید به آن توجه کنید این است که قبل از حذف کردن یک مورد از سایت مپ به خوبی علل حذف آن را بررسی کنید و سپس تصمیم به حذف کردن یا نکردن یک صفحه از سایت مپ بگیرید. چرا که ممکن است حذف بی دلیل یک بخش از سایت مپ باعث آسیب‌های جدی‌تری به ساختمان سئوی سایت شما شود.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها