٪۴۰ تخفیف تابستانه شروع شد! بزرگترین حراج سال ما

به ما بپیوندید

آموزش بررسی فعالیت ها ‎و تغییرات در وب سایت های وردپرسی

شما چقدر در مورد اتفاقاتی که در وب سایت وردپرس رخ می‎دهد، اطلاعات دارید؟ اگر کسی بخواهد رمز عبور ورود به سایت شما را هک کند، آیا متوجه این موضوع می‎شوید؟ اگر یکی از نویسندگان وب سایت، محتوای صفحات سایت…

محمد یوسفی

25 مارس 2020

شما چقدر در مورد اتفاقاتی که در وب سایت وردپرس رخ می‎دهد، اطلاعات دارید؟ اگر کسی بخواهد رمز عبور ورود به سایت شما را هک کند، آیا متوجه این موضوع می‎شوید؟ اگر یکی از نویسندگان وب سایت، محتوای صفحات سایت را ویرایش کند، آیا متوجه‎ی این قضیه می‎شوید؟ در این مطلب سعی داریم روش‏ های ‎بررسی فعالیت‌ها در وردپرس را برای شما توضیح دهیم. در پایان شما یاد می‎گیرید که چگونه تمامی اتفاقات اخیر وب سایت وردپرس خود را بررسی کنید.

هرگونه تغییر نادرست در سایت می‏تواند اعتبار وب سایت شما را زیر سوال ببرد. به همین دلیل بررسی فعالیت‏‌ها ‎در وردپرس اهمیت زیادی دارد. از سوی دیگر بی ‏توجهی به این قضیه می‎تواند وب سایت شما را به دام هکرها بیندازد و یا از کارایی آن بکاهد.

یکی از مشکلات وب سایت‏های وردپرس این است که نظارت بر آن‏ها به ‏سختی انجام می‎شود. البته این کار بدون راه‏حل نیست و شما می‎توانید با کمک چندین پلاگین این کار را به‏راحتی انجام دهید.

چرا فعالیت‎های وردپرس را بررسی کنیم؟

نباید بررسی فعالیت‌ها در وردپرس را با تجسس در کارهای کاربران اشتباه گرفت. اگر یک مدیرسایت روی عملکرد کاربران یا تغییرات محتوا نظارت نداشته باشد و یا میزان نظارت او کم باشد، ممکن است خیلی زود رشته‌ی فعالیت‌های سایت خود را از دست بدهد. یا اینکه بدون اطلاع او مطالب غیرقانونی در سایت منتشر شود.

به چند دلیل منطقی شما ملزم به بررسی فعالیت‌‏ها ‎در ورپرس هستید. از جمله‎ی این دلایل می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

حفظ امنیت سایت: اولین دلیل برای بررسی فعالیت‏های  ورپرس بهبود امنیت وب سایت است. اگر یک فرد ناشناس بخواهد وارد سایت شما شود، می‎توانید این موضوع را پیگیری کنید. از سوی دیگر با تغییر رمز و افزایش امنیت وب سایت، از ورود افراد ناشناس به وب سایت وردپرس جلوگیری کنید.

رفع ایرادات از سایت: یکی دیگر از دلایل بررسی فعالیت‌‌‏ها ‎در ورپرس، رفع ایرادات و اشکال‏زدایی از وب سایت است. با ردیابی فعالیت‏ها ‎در وب سایت وردپرس متوجه هر نوع تغییر یا ایجاد مشکل می‎شوید. برای مثال، ممکن است نصب یک افزونه باعث ایجاد مشکل در کارکرد وب سایت وردپرس شده باشد. با بررسی فعالیت‏ ها ‎در وردپرس می‎توانید این پلاگین را پیدا و حذف کنید.

یکپارچه ‏سازی محتوا: اگر محتواهای منتشر شده ایراد یا نقص داشته باشند، حتی در صورت انتشار می‎توانید ‏آن‏ها ‎را ویرایش کنید. البته تنها با بررسی دقیق محتوا می‎توانید به مشکلات ‏آن‏ها ‎پی ببرید.

پشتیبانی‏: یکی دیگر از مزیت‏های ‎بررسی فعالیت‌‏ها ‎در ورپرس، امکان پیگیری فعالیت اعضای سایت است. در این صورت شما می‎توانید به شکل بهتری از کاربران سایت خود حمایت کنید. اگر برای کاربران مشکلی ایجاد شود، خیلی زود متوجه آن می‎شوید.

بررسی تغییر در محتوا

محتوا قلب تپنده‌ی هر وب سایت موفقی است. وب سایت‏های ‎وردپرس از چندین صفحه تشکیل شده ‏اند و محتواهای قبلی باید به صورت دوره‏ای ویرایش شوند. همچنین باید محتواهای جدید را مطابق با زمان‏بندی در سایت بارگذاری کنید. وب سایت وردپرس کاربردهای متنوعی دارد که ممکن است برای فروشگاه اینترنتی، انتشار اخبار یا مطالب بلاگ طراحی شده باشد. به‌روزرسانی محتوای قدیمی و انتشار مطالب جدید در بهبود رتبه‌بندی گوگل نیز بسیار موثر است.

توجه به کیفیت محتوا، در افزایش اعتبار وب سایت وردپرس شما موثر است. در این صورت کاربران به محتواهای شما اعتماد می‎کنند. حفظ کیفیت محتوا، با بررسی فعالیت‏های ‎وردپرس امکان‏پذیر است. شما نمی‏توانید وب سایت را به حال خود رها کنید، و انتظار داشته باشید که اعتبار سایت و محتواهای آن حفظ شود.

برای حفظ کیفیت محتوای سایت، بررسی تغییرات در محتوای منتشرشده اهمیت زیادی دارد. در وب سایت‏های ‎وردپرس، تغییراتی که بر روی محتوا صورت می‎گیرد، شامل موارد زیر است:

 • ایجاد صفحات، بارگذاری انواع محتوا و ایجاد پست‏های ‎جدید
 • تغییر در عناوین محتوا، تاریخ انتشار، تغییرات URL و بک لینک ها، فیلدهای شخصی سازی شده یا متغیرهای مربوط به محتواهای فعلی.
 • اضافه شدن، حذف یا ویرایش محتوای موجود.
 • تغییر وضعیت مربوط به پست‏های ‎منتشر شده. مثلاً یک پست را در گذشته منتشر کرده‏اید اما یکی از مدیران سایت آن را به قسمت پیش‏نویس انتقال داده است.

بررسی تغییراتی که روی محتواهای سایت صورت گرفته است، آنجا مهم می‎شود که ممکن است به سایت آسیب جدی وارد کند. برای مثال تغییر در URL محتوا باعث می‌شود آدرس قبلی ارور ۴۰۴ را نمایش دهد. می‌توانید چنین صفحاتی را بازگردانی یا ریدایرکت کنید.

همه‎ی این تغییرات به طور مرتب در وب سایت وردپرس رخ می‎دهد. پس این یک مشکل غیرعادی نیست و باید آن را بپذیرید. اما نباید به سادگی از کنار آن رد شوید و بررسی تغییرات محتوای سایت را مد نظر داشته باشید. مثلا زمانی که یک بخش مهم از یک صفحه حذف می‎شود، باید آن را ردیابی کنید و در صورت نیاز به حالت قبل برگردانید. با بررسی تغییرات محتوای سایت، می‎توانید تشخیص دهید تغییرات را چه کسی و در چه زمانی بر روی سایت انجام داده است.

بررسی کاربران اضافه شده و حذف شده

بسیاری از وبسایت‌های بزرگ عضویت را برای کاربران خود باز می‌گذارند. برخی از اعضای سایت هم تمایلی به ماندن ندارند و می‎خواهند اکانت خود را حذف کنند. وب سایت‏های ‎معتبر و شناخته شده عموماً با این پدیده زیاد روبه‏رو می‎شوند. پس نیاز بیشتری به بررسی کاربران اضافه شده و حذف شده دارند.

شما باید بدانید در یک دوره‎ی زمانی خاص چه تعداد کاربر وارد سایت می‎شود و چه تعداد از اعضای سایت، حساب کاربری خود را حذف کرده‏اند. بررسی اعضای جدید و خروج اعضای قدیمی به شما آمار دقیقی در مورد کیفیت وب سایت ارائه می‎دهد. حتی زمانی که ثبت‏نام آزاد را فعال کنید، باز هم باید بدانید چه کسانی از وب سایت خارج می‎شوند و دلیل ‏آن‏ها ‎چیست؟

وقتی کاربران جدید وارد سایت شما می‎شوند، می‎خواهید دلیل آن را بررسی کنید و از علت آن مطلع شوید. کاربرانی که همچنان در وب سایت باقی مانده‏اند، چه چیزی باعث نگهداشتن ‏آن‏ها ‎شده است؟ پاسخ به همه‏‏‏‎ی ‏این سوالات با بررسی فعالیت‏های ‎وردپرس ممکن می‎شود.

بررسی تلاش‎های ناموفق برای ورود به سایت

صفحه‏‏‏‎ی ‏ورود سایت، مهم‏ترین قسمت سایت از لحاظ امنیت وردپرس است. شما باید بتوانید از ورود افراد ناشناس به وب سایت خود جلوگیری کنید. راه‎های ‎‎زیادی برای ورود به وب سایت‎های ‎‎وردپرس وجود دارد. اما اغلب هکرها از طریق صفحه‏ی ‎‎ورود به سیستم، وارد سایت می‎‎شوند. این صفحه، تنها مانع پیش رو برای رسیدن به پنل ادمین است.

پس اگر افراد ناشناس بخواهند از طریق این صفحه وارد سایت شوند، باید از تلاش‎های ‎‎ناموفق ‏آن‏ها ‎مطلع شوید. ‏آن‏ها ‎قطعاً برای اولین بار موفق نمی شوند که وارد سایت شوند. اما ممکن است بتوانند با کمک برخی از برنامه‌ها و استفاده از تکنیک بروت فورس، قفل را بشکنند.

اگر شما با بررسی وب سایت، هشدارهایی در مورد تلاش‎های ‎‎ناموفق افراد ناشناس را دریافت کنید، می‌توانید حدس بزنید که هرکرها در تلاش برای ورود به پنل ادمین هستند. بنابراین باید برای افزایش امنیت سایت اقدام کنید. البته با بررسی تلاش‎های ‎‎ناموفق برای ورود به سایت، می‎‎توانید منبع آن را ردیابی کنید.

در این صورت متوجه می‎‎شوید که هکر چند بار برای ورود به سایت تلاش کرده است. حتی می‎‎توانید زمان و مکانی که هکر سعی در ورود به سایت داشته است را شناسایی کنید. این کار از طریق آدرس IP انجام می‎‎شود. پس می‎‎توانید آدرس IP او را به طور موقت مسدود کنید تا وب سایت شما در امان بماند. یک راه دیگر برای افزایش امنیت سایت وردپرس، تغییر گذرواژه است.

بررسی تغییرات قالب و پلاگین در وردپرس

مدیران سایت می‌توانند قالب‌ها و پلاگین‌های سایت را نیز دستخوش تغییر کنند. هرچند تغییر در کدنویسی وبسایت ممکن است تاثیر زیادی در عملکرد سایت داشته باشید یا حتی سایت را پایین بیاورد.

پس یک مدیر باید بتواند مشکلات و خرابی‎های ‎‎وردپرس را به سرعت متوجه شود و در صورت نیاز آن‌ها را برطرف کند. اگر یکی از مدیران افزونه‏ای را حذف یا نصب کرده باشد، ممکن است به عملکرد وب سایت وردپرس آسیب بزند. بررسی فعالیت‎های ‎‎وردپرس باعث می‎‎شود تا شما سریع‎تر متوجه دلایل خرابی وب سایت شوید.

وقتی یکی از مدیران قالب‌ها ‎یا پلاگین‎های ‎‎سایت را به طور اشتباه تغییر می‎‎دهد، تنها با بررسی فعالیت‎های ‎‎وردپرس می‎‎توانید به این موضوع پی ببرید. در هر صورت باید دلایل مشکلات وردپرس مشخص شود. مثلا وقتی باز شدن صفحات سایت به کندی صورت می‎‎گیرد، ممکن است به دلیل نصب یک افزونه‏ی ناسازگار ‎‎جدید باشد. شما با بررسی فعالیت ها وردپرس می‎‎توانید این افزونه را تشخیص دهید.

بررسی تغییرات در تنظیمات وردپرس

بررسی تنظیمات وردپرس شباهت زیادی به نصب یا حذف اشتباهِ افزونه‏ ها ‎دارد. مدیر وب سایت وردپرس نه تنها باید تغییرات قالب و پلاگین‎های ‎‎وب سایت را بررسی کند، بلکه باید تنظیمات مربوط به وردپرس را هم مد نظر داشته باشد. هسته وردپرس و تنظیمات آن دو فاکتور مهم برای بررسی فعالیت‎های ‎‎وردپرس هستند. این دو فاکتور وب سایت شما را تحت تاثیر قرار می‎‎دهند. به عنوان مثال، هرگونه تغییراتی که در هسته وردپرس صورت بگیرد، ممکن است باعث ایجاد اختلال در کارکرد قالب و پلاگین‎های ‎‎سایت شود.

تنظیمات بسیار زیادی در وب سایت وردپرس وجود دارد. در صورتی که در این تنظیمات مشکلی رخ دهد، عملکرد سایت و سئو آن دچار مشکل می‌شود. تغییر در تنظیمات ممکن است صفحات سایت را نیز تغییر دهد. به عنوان مثال می‌توانید با استفاده از تنظیمات، بخش کامنت‌ها را به شکل کلی غیرفعال کنید.

تغییر تنظیمات باید با دقت انجام شود. اگر در تنظیمات تغییری مشاهده کردید که خود شما آن را انجام نداده‌اید، ممکن است هکرها به سایت شما نفوذ کرده باشند. پس باید مراقب وب سایت باشید و تنظیمات وب سایت خود را به صورت دوره‏ای بررسی کنید.

بررسی تغییرات پروفایل کاربران

یک مدیر وب سایت وردپرس باید هر چند وقت یکبار کاربران جدید و حذف شده‏ ی ‎‎وب سایت خود را بررسی کند. هم‏چنین مدیر وب سایت باید در مورد تغییراتی که کاربران بر روی پروفایل‎های ‎‎خود انجام‏ می‏‎‎دهند، اطلاعات کافی به دست آورد.

وقتی کاربران اینترنتی در یک وب سایت حساب کاربری ایجاد‏ می‏‎‎کنند،‏ می‏‎‎توانند در اکانت خود تغییرات اساسی ایجاد کنند. برای مثال نمایه پروفایل را تغییر دهند. هیچ یک از کاربران قادر نیستند اطلاعات مربوط به اکانت‎های ‎‎سایر کاربران را تغییر دهند. البته مدیر سایت‏ می‏‎‎تواند اطلاعات مربوط به اکانت اعضای سایت را تغییر دهد.

اعضای سایت نمی توانند به صورت مکرر اطلاعات خود را در سایت وردپرس تغییر دهند. اما تغییر مواردی از جمله نام کاربری، گذرواژه، ایمیل و تصویر پروفایل برای کاربران ممکن شده است.

کاربران عادی‏ می‏‎‎توانند کلمات عبور را برای چندین مرتبه تغییر دهند. اما اگر این کار بیش از حد تکرار شود، ممکن است ورود به اکانت برای آن‏‏‏ها با مشکل روبه‏رو شود. بنابراین مدیر وب سایت وردپرس باید متوجه این نوع مشکلات باشد.

در این مواقع کاربران به کمک مدیر سایت نیاز پیدا‏ می‏‎‎کنند. همچنین مدیر سایت باید سطح فعالیت‎های ‎‎غیرعادی توسط حساب‎های ‎‎جدید را هم بررسی کند.

بررسی تغییرات چندین سایت وردپرس و تغییرات کاربران ‏آن‏ها

یکی از ویژگی‎های ‎‎وردپرس قابلیت بررسی چندین وب سایت به طور همزمان است. با کمک این ویژگیِ وردپرس‏ می‏‎‎توانید چندین وب سایت شخصی را که در یک شبکه‏ی سازمان یافته به هم متصل هستند، بررسی کنید.

همه این سایت‏‏‏ها توسط یک داشبورد مرکزی، مدیریت‏ می‏‎‎شوند. اما کل شبکه باید توسط یک یا چند مدیر متخصص کنترل و بررسی شود تا مواردی مثل پلاگین ها، قالب‌ها و سایر تنظیمات سایت بررسی شوند. برای هر وب سایت باید یک مدیر مجزا انتخاب شود تا بتواند تغییرات مورد نظرش را بر روی سایت ایجاد کند.

همچنین تنظیمات مربوط به وردپرس Multisite به امنیت بیشتری نیاز دارد. وقتی قرار است چندین سایت را مدیریت کنید، باید بیشتر نگران ورود هکرها و فعالیت کاربران خود باشید. در این نوع سایت‏‏‏ها فعالیت‏‏های ردیابی اهمیت بیشتری دارد. اگر وب سایت وردپرس شما از نوع Multisite است، تعدادی از فعالیت‏‏‏ها باید مورد بررسی قرار بگیرند که شامل موارد زیر هستند:

 • چه سایت‏‏هایی در این اواخر به وردپرس Multisite اضافه شده و چه سایت هایی از این مجموعه کم شده است. اگر شما مدیر اصلی این سایت هستید، باید خودتان این مورد را بررسی کنید و دسترسی سایر مدیران را برای حذف یا اضافه سایت قطع کنید.
 • در سایت‏‏های وردپرس Multisite باید فعالیت کاربران و اعضای هر یک از سایت‏‏‏ها پیگیری شود. اضافه یا حذف کردن کاربران از سایت از دیگر تغییراتی است که باید توسط مدیر سایت مورد بررسی قرار بگیرد.
 • گزارشی از تغییرات تنظیمات باید در اختیار مدیر قرار بگیرد. تغییر و اصلاح تنظیمات تاثیر زیادی بر روی عملکرد همه وب سایت‏‏های تحت شبکه دارد. پس نباید بدون هماهنگی تغییر کنند.
 • برای پیگیری تمامی فعالیت‌هایی که در وب سایت‏‏های وردپرس Multisite صورت‏‏‏ می‏گیرد،‏‏‏ می‏توانید از یک افزونه استفاده کنید. با این کار‏‏‏ می‏توانید رفتار هر یک از کاربران را در وب سایت‏‏‏ها و سایر تغییرات سایت‎ها را بررسی کنید.

چگونه فعالیت وردپرس را بررسی کنیم؟

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، بررسی وردپرس کار راحتی نیست. اما چندین پلاگین وجود دارد که با نصب آن‏‏‏ها‏‏‏ می‏توانید همه تغییراتی که در سایت رخ‏‏‏ می‏دهد را بررسی کنید.

کار با این پلاگین‏‏‏ها بسیار آسان است و همگی رایگان هستند. با استفاده از این افزونه‏‏‏ها شما حتی‏‏‏ می‏توانید ویرایش‏‏های ووکامرس و تغییراتی که در بی بی پرس انجام‏‏‏ می‏شود را به راحتی بررسی کنید. این پلاگین‌ها مجهز به اطلاع‌رسانی از طریق ایمیل نیز هستند. در نتیجه هر گونه تغییری که در وب سایت انجام شود، شما در ایمیل خود به صورت یک پیام دریافت‏‏‏ می‏کنید.

چند پلاگین برای بررسی فعالیت‏ ها در وردپرس

پلاگین‏‏های زیادی برای بررسی فعالیت‏ ها در وردپرس وجود دارد. اما بهترین آن‏‏‏ها دو پلاگین Simple History Plugin وUser Activity Log است. در ادامه کارکرد هر یک از این دو پلاگین را شرح‏‏‏ می‏دهیم.

Simple History Plugin

این پلاگین دارای رابط کاربری آسان است. از ویژگی‏‏های مهم افزونه‎یSimple History ‏‏‏ می‏توان به سرعت بالای آن اشاره کرد. همچنین این افزونه از برخی از پلاگین‏‏های خاص (از جمله User Switching، Limit Login Attempts یا Redirection) پشتیبانی‏‏‏ می‏کند. با کمک پلاگین Simple History‏‏‏ می‏توانید یک فید RSS برای سایت دانلود کنید تا خلاصه‏ی مطالب و تغییرات سایت را به راحتی مشاهده کنید.

این پلاگین را‏‏‏ می‏توانید به صورت رایگان دریافت و روی سایت وردپرس خود نصب کنید. این افزونه تمامی تغییراتی را که اخیراً بر روی وردپرس انجام شده است، به طور مستقیم در داشبورد یا در یک صفحه‏ی جداگانه برای شما نمایش‏‏‏ می‏دهد.

Simple History‏‏‏ می‏تواند تغییرات را با ذکر سابقه و تاریخ تغییرات نشان دهد. هم‏چنین در صورتی که هکرها بخواهند وارد سایت شما شوند، تاریخ و تعداد دفعات ورود آن‏‏‏ها به سیستم را برای شما نمایش‏‏‏ می‏دهد.

از دیگر قابلیت‏‏های افزونه‏ی Simple History‏‏‏ می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با کمک این پلاگین‏‏‏ می‏توانید متوجه شوید چه کسی یک پست یا یک صفحه را اضافه، بروزرسانی و یا حذف کرده است.
 • از طریق این افزونه‏‏‏ می‏توانید پیوست‏‏هایی را که اضافه، حذف و یا بروزرسانی شده‏اند، پیگیری کنید.
 • می‌توانید تغییرات به‌وجود آمده در طبقه‌بندی‌ها ‎(دسته‏ها و برچسب‏ها) را مشاهده کنید.
 • Simple History به شما اجازه‏‏‏ می‏دهد تا ببینید نظرات کاربران چه تغییراتی کرده است. یعنی کدام یک از نظرات ویرایش، کدام یک تایید یا کدام یک حذف شده است.
 • با کمک این پلاگین‏‏‏ می‏توانید اطلاعات کاملی در مورد اینکه ویجت‏‏‏ها در ساید بار چه زمانی بروزرسانی، حذف و یا اضافه‏‏‏ می‏شوند، بدست آورید.
 • اگر در وب سایت شما یک پلاگین فعال یا غیرفعال شود، از طریق پلاگین Simple History به راحتی متوجه‏‏‏ می‏شوید.
 • با کمک این پلاگین‏‏‏ می‏توانید اطلاعات پروفایل کاربران را بررسی کنید و اطلاعات کاملی در مورد حذف، اضافه یا بروزرسانی کردن پروفایل آن‏ها به دست آورد.

برای اینکه بتوانید پلاگین Simple History را روی وب سایت وردپرس خود نصب کنید‏‏‏ می‏توانید به صورت زیر عمل کنید:

 1. ابتدا وارد داشبورد وردپرس شوید. به قسمت پلاگین‌ها و بعد افزودن بروید.
 • در قسمت نوار جستجو عبارت Simple History را تایپ کنید و افزونه را نصب کنید.

بعد از اینکه تنظیمات پلاگین را پیکربندی کردید،‏‏‏ می‏توانید از آن برای بررسی فعالیت‏ ها در وردپرس استفاده کنید.

برای اینکه بتوانید پلاگین Simple History را پیکربندی کنید، باید ابتدا به قسمت تنظیمات و بعد Simple History بروید. گزینه‏هایی که در مقابل‏تان قرار‏‏‏ می‏گیرد، هر یک کارکرد مخصوصی دارند که عبارت‎اند از:

 • Show History: در این قسمت‏‏‏ می‏توانید نمایش تاریخ داشبورد یا سایر صفحات داشبورد را فعال یا غیرفعال کنید. شما‏‏‏ می‏توانید برای هر دو قسمت داشبورد یا یک صفحه از داشبورد، نمایش تاریخ (Show History) را فعال کنید.
 • Number of items per page on the log page/dashboard: در این قسمت‏‏‏ می‏توانید تعداد آیتم‏‏های مورد نظر خود را در صفحه ورود به سیستم یا در داشبورد مشخص کنید.
 • Clear Log: در پایین‏تر، این گزینه را مشاهده‏‏‏ می‏کنید. در این قسمت‏‏‏ می‏توانید تمام زمان‏‏های ورود به سیستم را حذف کنید. پلاگین با دریافت دستور شما، تمامی تاریخچه‏‏‏ها را از دیتابیس از مدت ۶۰ روز قبل پاک‏‏‏ می‏شوند.
 • RSS Feed: شما‏‏‏ می‏توانید فید RSS را برای بروزرسانی ورود به سیستم، فعال کنید. این کار به شما کمک‏‏‏ می‏کند تا صفحه ی خود را از دیدِ سایر ویرایشگران سایت مخفی نگه‌ دارید.

بعد از پیکربندی، تغییرات را ذخیره کنید.

User Activity Log

یکی دیگر از پلاگین‏‏های پرکاربرد برای بررسی فعالیت‏ ها در وردپرس User Activity Log است. این افزونه را‏‏‏ می‏توانید به صورت رایگان دریافت و نصب کنید. از مهم‏ترین امکانات این افزونه، فعال کردن قسمت دریافت ایمیل است. زمانی که در وب سایت وردپرس تغییراتی انجام‏‏‏ می‏شود، اعلان‏‏های افزونه روی ایمیل شما ظاهر‏‏‏ می‏شود.

وقتی در وب سایت فعالیت‏‏های زیادی انجام‏‏‏ می‏شود، بررسی آن سخت‏تر است. اما افزونه‏ی User Activity Log این کار را برای شما آسان‏‏‏ می‏کند. همچنین زمانی که‏‏‏ می‏خواهید صفحه ورود به سیستم را ردیابی کنید تا امنیت سایت تامین شود،‏‏‏ می‏توانید روی این افزونه حساب باز کنید. با نصب پلاگین User Activity Log‏‏‏ می‏توانید تمامی فعالیت‏‏های کاربران را در وب سایت خود دنبال کنید.

از دیگر قابلیت‏‏های این افزونه‏‏‏ می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هنگامی که یکی از ادمین‏‏های انتخاب شده برای سایت، وارد سیستم‏‏‏ می‏شود، شما از طریق ایمیل متوجه این موضوع‏‏‏ می‏شوید.
 • می‏توانید زمان و تعداد ورودی‏‏‏ها به سیستم را مشاهده کنید.
 • اگر کسی قصد هک کردن شما را داشته باشد، پیام ورود او به سایت، از طریق ایمیل برای شما ارسال‏‏‏ می‏شود.
 • زمانی که یک پست ویرایش، حذف یا بروزرسانی‏‏‏ می‏شود، از طریق این افزونه متوجه‏‏‏ می‏شوید.
 • اگر یک افزونه در سایت فعال یا غیرفعال شود، شما متوجه‏‏‏ می‏شوید.
 • اگر فعالیت وب سایت شما بیش از حد زیاد است و برای آن چندین ادمین انتخاب کرده‏اید، تشخیص اینکه کدام یک از ادمین‏‏‏ها در سایت فعالیت‏‏‏ می‏کنند یا در سایت تغییراتی را ایجاد کرده‏اند، سخت است. اما با کمک پلاگین User Activity Log‏‏‏ می‏توانید فعالیت هر یک از کاربران را با فیلتر کردن نمایه آن‏‏‏ها در داشبورد سایت، به راحتی ردیابی کنید.
 • اگر در قسمت دسته‎بندی‏‏های سایت و برچسب ها، مطلبی ایجاد، ویرایش و یا حذف شده باشد، متوجه‏‏‏ می‏شوید.
 • اگر نظرات کاربران در وب سایت وردپرس تایید، ویرایش و یا حذف شده باشند،‏‏‏ می‏توانید آن را پیگیری کنید.
 • آپلود، حذف و یا ویرایش محتواهای چند رسانه‏‏ای در وب سایت به راحتی قابل ردیابی است.

از دیگر قابلیت‏‏های افزونه‏ی User Activity Log‏‏‏ می‏توان به بررسی ورود و خروج کاربران، اضافه شدن کاربران جدید، بروزرسانی پروفایل‏‏‏ها و … اشاره کرد.

برای اینکه بتوانید پلاگین User Activity Log را روی سایت خود نصب کنید، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 1. این برنامه به صورت رایگان در قسمت دایرکتوری WordPress.org قرار دارد. پس روی آن کلیک کنید و گزینه‏ی  Install Now را فعال کنید.

وقتی این افزونه نصب شد، باید آن را پیکربندی کنید. برای این کار باید به قسمت تنظیمات بروید.

سپس به برگه‎ی عمومی بروید. شما‏‏‏ می‏توانید در قسمت keep Logs Activities تعداد روزها را برای ورود به سیستم مشخص کنید. اگر‏‏‏ می‏خواهید پایگاه داده را به طور گسترده ویرایش کنید،‏‏‏ می‏توانید در Activity Log از جدول جداگانه‎ی پایگاه داده برای این کار استفاده کنید.

اگر فعالیت وب سایت شما زیاد است و چندین ادمین در آن کار‏‏‏ می‏کنند، بهتر است برای ورود به سیستم، مدت زمان کوتاهی را انتخاب کنید.‏‏‏ می‏توانید آن را روی پیش‏فرض ۳۰ روز نگهدارید. البته به صورت دستی هم‏‏‏ می‏توانید مدت زمان آن را تعیین کنید.

حالا اگر‏‏‏ می‏خواهید تغییرات سایت به صورت ایمیل برای شما ارسال شود،‏‏‏ می‏توانید به برگه‏ی Notifications بروید. در قسمت Notifications Events ‏‏‏می‏توانید تغییرات دلخواه خود را انجام دهید.

برای مثال اگر‏‏‏ می‏خواهید از ورود کسانی که‏‏‏ می‏خواهند با رمز نادرست وارد سیستم شوند، اطلاع پیدا کنید،‏‏‏ می‏توانید این افزونه را به صورت زیر پیکربندی کنید:

برای فعال کردن اعلان های ایمیل، در قسمت Enable، گزینه Yes را انتخاب کنید.

برای بررسی فعالیت‏ ها در وردپرس در افزونه‏ی User Activity Log باید به قسمت Activity Log بروید و روی آن کلیک کنید. یک صفحه شبیه به عکس زیر برای شما نمایش داده‏‏‏ می‏شود. تمامی تغییرات و فعالیت هایی که اخیراً در وردپرس انجام شده است، در این صفحه قابل بررسی است.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها