٪۴۰ تخفیف تابستانه شروع شد! بزرگترین حراج سال ما

به ما بپیوندید

چگونه از کلمات کلیدی مشابه و دارای ارتباط معنایی برای تقویت سئو استفاده کنیم؟

الگوریتم‌های جدید گوگل و جستجو معنایی باعث شده‌اند که کلمات کلیدی مشابه و هم معنی نقشی مهم در سئو سایت داشته باشند. اما چگونه محتوای خود را برای این تغییرات بهینه کنیم؟ امروزه تمامی کسب و کارهای آنلاین سعی دارند که توجه…

محمد یوسفی

24 مارس 2020

الگوریتم‌های جدید گوگل و جستجو معنایی باعث شده‌اند که کلمات کلیدی مشابه و هم معنی نقشی مهم در سئو سایت داشته باشند. اما چگونه محتوای خود را برای این تغییرات بهینه کنیم؟

امروزه تمامی کسب و کارهای آنلاین سعی دارند که توجه موتورهای جستجو را به مطالب خود جلب کنند. اغلب وبمسترها و تولید کنندگان محتوا زمان زیادی را برای سئو صرف می‌کنند تا در کنار تولید مطالب ارزشمند، در رنکینگ موتورهای جستجو رتبه قابل قبولی داشته باشند.

همان طور که در مطالب پیشین اشاره شد، امروزه باید با گوگل «مانند یک انسان برخورد کرد». رتبه بندی‌های گوگل بر اساس الگوریتم‌هایی دقیق و بیچیده هستند. تا جایی که این شرکت از برخی از پیشرفته‌ترین فناوری‌های هوش مصنوعی در این زمینه بهره می‌برد. اما در سال ۲۰۱۹ چه مسائلی در رتبه‌بندی گوگل موثر است؟ چه مواردی در سئو باید رعایت شوند؟ آیا فقط باید به انتخاب درست کلمات کلیدی بسنده کنیم؟ در ادامه این مطلب این موارد را بررسی می‌کنیم.

جستجو معنایی چیست؟

جستجو معنایی (Semantic Search) یکی از راهکارهای کمترشناخته‌شده گوگل برای ایندکس، رتبه‌بندی و معرفی مطالب در صفحه نتایج است. در Semantic Search کلمه Semantic یا همان معنایی به ماهیت و مفهوم چیزی اشاره می‌کند.

در واقع جستجو معنایی به منظور یافتن منطق و ارتباط بین عبارات جستجو است. در جستجوی معنایی سعی شده است تا با درک هدف کاربر و ارتباط منطقی که بین کلمات وجود دارد، از طریق الگوریم‌ها، مترادف‌ها و تطبیق مفاهیم و همچنین الگوریتم‌های زبان طبیعی، نتایج دقیق‌تر و مرتبط‌تری را در اختیار کاربران قرار داد. بسیاری از به‌روزرسانی‌های گوگل به معرفی الگوریتم‌های جستجو معنایی و هوش مصنوعی اخصاص پیدا کرد، که در میان آن‌ها می‌توان به هامینگبرد، رنک برین و … اشاره کرد.

چگونه از کلمات کلیدی مشابه (دارای ارتباط معنایی) در متن استفاده کنیم؟

پیش از این درباره نحوه پیداکردن استراتژی کلمات کلیدی صحبت کردیم. در اینجا به نحوه و اهمیت استفاده از کلمات کلیدی مشابه در یک متن می‌پردازیم. کلمات کلیدی مشابه این شانس را به شما می‌دهند که در طیفی گسترده از عبارات مرتبط ایندکس شوید.

اجازه دهید با یک مثال ساده این موضوع را توضیح دهیم. فرض کنید شما وبسایتی دارید که حول محور سئو، وردپرس و بازاریابی در دنیای دیجیتال فعالیت می‌کند و پستی در وبسایت خود با هدف کلی «آشنایی با بازاریابی دیجیتال» قرار داده‌اید. حدس می‌زنید کاربران چه عبارات کلیدی را برای جستجوی همچین مطلبی درخواست کنند؟

استفاده از زیرتیترهای با عباراتی از جمله دیجیتال مارکتینگ، ابزارهای بازاریابی دیجیتال و استراتژی بازاریابی در متن به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی و مفهوم‌های بسیار بیشتری را در یک مطلب پوشش دهید.

در کنار این استفاده از کلماتی مانند قیف فروش، بازار هدف یا چرخه خرید به گوگل کمک می‌کند که با پیداکردن ارتباط میان این مفاهیم،‌ معنای کلی متن را درک کند. در نتیجه مطلب شما در کلمات کلیدی مرتبط ایندکس می‌شوند، و با کاربران هدف شما نمایش داده خواهند شد.

جستجو معنایی چه چیزهایی را تغییر داده است؟

جستجو معنایی در بسیاری موارد باعث تغییر نحوه‌ی استفاده کاربران از موتورهای جستجو شده است. به عنوان مثال باعث شده که کاربران بیشتری به سمت جستجو صوتی بروند. جستجوی صوتی به زبان طبیعی انسان نزدیک است و کاربران با دستیارهای صوتی همانند دوستان و همکاران خود به زبان محاوره‌ای صحبت می‌کنند.

جستجو معنایی کمک می‌کند که جستجوگر منظور کاربر را بهتر درک کند و در نتیجه امروزه تعداد قابل توجهی از جستجوها از طریق صوت صورت می‌گیرد. بهینه‌سازی محتوا برای جستجو صوتی تا حدی با راهکارهای سنتی سئو متفاوت است، که ما در مطلبی جداگانه به آن پرداخته‌ایم

در طی چند سال اخیر موتورهای جستجو در فهم متن و کوئری‌های غیرساختاریافته پیشرفت بسیاری کرده‌اند. پردازش‌های صورت گرفته روی کلمات کلیدی مشابه و همچنین زبان طبیعی انسان باعث شده که موتورهای جستجو به خوبی منظور کاربران را درک کنند.

این موضوع باعث شده است تا موتورهای جستجو درک بسیار خوبی از کلمات هم معنی و مشابه داشته باشند و بتوانند به راحتی با جستجوی یک عبارت، کلمات هم معنی و مشابه به آن را نیز تشخیص دهند و در نتایج جستجو لحاظ کنند.

آیا با جستجو معناگرا، نوشتن مقاله بر اساس یک کلمه کلیدی به پایان راه خود رسیده است؟

برای چنین ادعایی خیلی زود است. امروزه جستجوگرها در درک محتوای مطلب بهتر شده‌اند و بسیاری از روش‌های قدیمی سئو (از جمله استفاده مکرر و بیش از اندازه از یک کلمه کلیدی) را پشت سر گذاشته‌اند. به همین خاطر باید بیشتر از همیشه ایجاد محتوای ارزشمند و کلمات کلیدی مرتبط را در الویت قرار دهید.

الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی گوگل باعث شده این موتور جستجو بهتر از همیشه مطالب موجود در فضای اینترنت را بررسی کند و مرتبط‌ترین نتایج را به کاربران نمایش دهد. بهترین راهکار این است که مطالب خود را با استفاده از محتوای مرتبط و ارزشمند و برای مخاطب خود بنویسید. با این راهکار، به شکل طبیعی از کلمات کلیدی مرتبط استفاده خواهید کرد و به شکل طبیعی بازدیدها و بانس ریت خود را افزایش می‌دهید.

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها